A lehetőségeinkkel való élni tudás művésze és tanítója

Kártyikné Benke Etka, Etka Anyó

ÉLETÚT

1920.01.01. Kiskunhalas - 2013.03.31.Szeged

Kártyikné Benke Etka, aki immár az ország Etka Anyója 1920 január 1- én született Kiskunhalason. Szülei Farkas Viktória és Benke Lajos, jó körülmények között élő gazdálkodók. Sok embernek adtak, teremtettek munkalehetőséget, akikkel ők is együtt dolgoztak. Mindketten sokoldalú, sok irányban érdeklődő, színes egyéniségek voltak.

Első szülött gyermekként jött e világra, öten voltak testvérek. A szülők a gyermekeiket az élet, a feladataik, egymás, a másik ember szeretetére, tiszteletére, megértésére nevelték. A gyerekekben is kifejlődött a sokoldalú érdeklődés az állandó továbbtanulásra, továbbfejlődésre. Hivatalosan a tanulást, mint minden más kisgyerek hat évesen kezdte, és mindig még többet szeretett volna tudni mindenről, mint amennyi kötelező volt.

Szívbeteg csecsemőként született, ezért a fizikai munkától, tornától eltiltották az orvosok. A hagyományos iskolák elvégzése után érdeklődésének megfelelően a képzőművészetet sikeresen gyakorolta a Képzőművészeti Főiskola Esti tagozatán. Az akkori József Attila Szabadegyetemen a művészettörténet, az irodalom, a különböző világnézetek, filozófiai irányzatok, és a nyelvtanulás kötötte le a figyelmét. Tudása javát saját tapasztalatból autodidakta módon sajátította el.

55 évig élt betegség tudatban, harminc éves korától izületi gyulladás, anyagcserezavarok idegrendszeri problémák, fejfájás kínozta, majd dr. Kenyeres Károly szegedi természetgyógyász, jógaoktató irányításával megtanulta az élettanilag helyes légzést, táplálkozást, a koplalást, a belső szerv tornát, a gondolatirányítást. Egy év múlva a teljesen megváltoztatott életmódja hatására megszűntek a fájdalmai, eltűntek betegségei, megtanult betegség, fájdalom és szenvedés nélkül élni. Hatalmas szenvedéllyel és akaraterővel vetette rá magát minden olyan TANÍTÁSRA, amely az EMBERI TEST és ELME fejlesztésével foglalkozott. Mindenkitől igyekezett tanulni, aki Magyarországon jógával, természetgyógyászattal foglalkozott. A tenyérjóslástól a kézrátételen keresztül a csillagászatig, az összes akkoriban elérhető keleti-nyugati SZELLEMI és FIZIKAI MOZGÁS kultúrát kipróbálta.

Dely Károly jógaoktató ösztönzésére ötvenes éveinek végén oktatni kezdte a jógát. Húsz órás intenzív hétvégeken tanított Kiskunhalason, Szegeden, Kecskeméten, Debrecenben, Budapesten, Miskolcon, szerte az országban.
Etka Anyó tíz éves oktatási tapasztalata és felismerései alapján kialakította saját módszerét, amelyet a tanítványok neveztek el Etka jógának.

1995-ben az ő elnökségével megalakult az Etka Jóga Nemzetközi Egyesület, amelynek taglétszáma gyorsan nőtt, 2001-ben az egyesület közhasznúsági fokozatot kapott, ekkor közel 500 fős létszámot regisztráltak.

Etka Anyó

Tanítása során gyakran szembesült ilyen véleményekkel: „ Egy-egy hétvégét még csak kiszorítok a jógára a család, a munka mellett, de nincs nekem arra időm, hogy minden nap egy csöndes helyre elvonulva órákig meditáljak, különféle testhelyzeteket és légzéseket gyakoroljak”. Számára sem volt szimpatikus ez a fajta merevség, kötöttség. Úgy érezte, hogy még mindig kell lenni valaminek, ami hiányzik a MEGISMERT tanításokból. A kicsi csecsemők, a kisgyermekek és más gerinces ÉLŐLÉNYEK MOZGÁSÁNAK megfigyelése után FELISMERTE, hogy igen, azt a velünk született ŐSI TERMÉSZETES LÉGZÉST – MOZGÁST, amit minden más élőlény LÉTEZÉSE végéig – MEGŐRIZ magában, – a kisgyermek is néhány évig, – mi EMBEREK, a felnőtt korra elnyomjuk magunkban.

Rájött, hogy az ŐSI ADOTTSÁGUNKAT HOGYAN TUDJUK megőrizni vagy újra KIFEJLESZTENI MINDEN KORBAN! Állandóan ugyanúgy, mint egy egészséges kisgyermek, érezni és élvezni a frissességet, rugalmasságot, derűs életkedvet, ami a mi valódi LÉNYEGÜNK! – amivel MINDANNYIAN rendelkezünk! Velünk született adottságaink újraalkalmazásával külön időráfordítás nélkül bárhol és bármilyen tevékenység közben „jógázunk”, azaz élünk a rendelkezésünkre álló erővel, erőben. Az Etka jóga elnevezést Etka Anyó bővítette Etka jóga erőgyűjtő és fejlesztő módszerré.

Semmit nem tett már úgy, ahogyan neki azt tanították, de nélkülük mégsem jutott volna el oda, ahová eljutott. Azoknak, akikkel most foglalkozott, azt ajánlotta, hogy nagy szükségünk van arra, hogy MINDENKIT MEGHALLGASSUNK, de az igazi segítő NAGY MESTER nagyon közel van hozzánk, a saját ÉRTELMÜNKBEN, INTELLIGENCIÁNKBAN .

2013. Húsvét vasárnapján visszatért a Teremtőhöz.

Etka Anyó könyvei

  • Lélegzünk és létezünk – Egyedi jóga a mindennapokban Budapest, 1989 (három kiadás)
  • A természet és az élet megértése, Miskolc, 1992
  • Érezzük és élvezzük, hogy lélegzünk, mozdulunk – ott, ahol vagyunk! Budapest, 1993 (négy kiadás)
  • A végtelenben létezem, Szeged, 1996 (testvérével, Császárné Benke Máriával közösen írta)
  • Hasznos gondolatok, tanácsok zsebkönyve, Szeged, 2000
  • A Nap és a Föld között – erőgyűjtő és -fejlesztő módszer, Szukits kiadó 2005
  • Harmónia az örökkévalóságban, Budapest, 2006
  • Tudatosítom életszemléletem az erőgyűjtő módszerrel – második zsebkönyv, Szeged, 2008

Könyvvásárlás: www.etkajoga.lapunk.hu 

Etka Anyó elismerései

Etka Anyó 1999-ben megkapta a Magyar Természetgyógyász Szövetség „Természetgyógyászatért” díját.

2010 május 21-én pedig Szeged város emlékéremmel fejezi ki elismerését. Tanítványok ezrei pedig élőszóban, levélben, e-mailben köszönik meg Etka Anyónak, hogy tanításával és példájával őket is elindította a lehetőségeikkel való élni tudás útján

"Bárhogyan is alakítod Te is a sorosod, szeretetem erőt adva már kísérni fog. Ott leszek a tudatodban levegőt ha jól cseréled, gerinced ha könnyen mozdul, s vígan éled létezésed."
Etka Anyó